Informacje

Bądź na bieżąco

Zasada działania silnika z sondą lambda

Sonda lambda zwana także czujnikiem tlenu mierzy zawartość tlenu w spalinach. Jeśli układ zasilania silnika i układy odpowiadające za emisje i odprowadzenie spalin są sprawne można przyjąć, że ilość tlenu w spalinach wynika ze składu mieszanki w cylindrze. W takim przypadku ECU sterujące układem wtryskowym używa sygnałów sondy lambda do korekcji składu mieszanki poprzez wydłużenie lub zmniejszenie czasu wtrysku.

Najważniejszym zadaniem sondy lambda jest takie przygotowanie mieszanki, aby powstające spaliny miały skład który zapewniłby optymalne działanie katalizatora. Sondy lambda używane przez producentów samochodów mogą mieć różną budowę i zasady działania. Wiele z nich można zastąpić sondą uniwersalną.

 

silnik z sondą lambda

ECU silnika wykorzystuje informacje z sondy lambda. W momencie uznania sygnału sondy lambda za wiarygodny ECU cały czas próbuje zwiększyć czas wtrysku gdy informacja z sondy wskazuje na ubogą mieszankę lub zmniejszyć czas wtrysku gdy informacja wskazuje na bogatą mieszankę. Ta zasada działania powoduje, że sygnał sondy lambda przy prawidłowo działających wszystkich układach cały czas się zmienia.

Zmiany napięcia sygnału sondy lambda w czasie przypominają sinusoidę.
sygnał sondy lambda

Back to top