Informacje

Bądź na bieżąco

Jak używać klimatyzacji w sposób najbardziej efektywny?

Latem:
– Parkować w cieniu.
– Przed podróżą – na krótko pozostawić otwarte drzwi.
– Na początku podróży – klimatyzację i wentylację ustawić na maksimum.
– Pierwsze minuty jechać z otwartym oknem/dachem.
– Wewnętrzna temperatura nie powinna być niższa niż 22°C.

W słoneczne dni samochód należy parkować możliwie w cieniu. W przeciwnym razie temperatura wnętrza może wzrosnąć do 60°C. Aby usunąć spiętrzenie gorąca w samochodzie, przed wejściem do auta na krótko pozostawić otwarte drzwi. Aby zapewnić możliwie szybkie schłodzenie zaleca się moc chłodzenia i wentylator kabiny używać na maksimum. W tym celu strumień powietrza niekoniecznie musi być skierowany na pasażerów. Krótkotrwały tryb cyrkulacji wewnętrznej przyspiesza schładzanie. Otwarcie okien lub otwieranego dachu w pierwszych minutach od rozpoczęcia podróży powoduje szybką wymianę powietrza i tym samym szybsze schłodzenie wnętrza. Należy tu unikać „przeciągu”. Z przyczyn zdrowotnych nie należy obniżać temperatury w kabinie samochodu poniżej 22°C.

Zimą:
– Załączyć klimatyzację.
– Strumień powietrza skierować wyłącznie na przednią szybę.
– Wcisnąć przycisk cyrkulacji wewnętrznej (w niektórych samochodach funkcja ta nie jest możliwa razem z pkt. 2 – dalej od pkt. 4).
– Dmuchawę i grzanie ustawić na najwyższy poziom.

Aby otrzymać ciepłe, osuszone powietrze i możliwie szybko usunąć zaparowane szyby, należy włączyć klimatyzację przed rozpoczęciem jazdy, a strumień powietrza skierować na przednią szybę. Aby nie wpuszczać dodatkowo wilgotnego powietrza do wnętrza pojazdu, należy przejściowo wybrać tryb cyrkulacji wewnętrznej. Zaleca się ustawienie dmuchawy wnętrza pojazdu i ogrzewanie na najwyższy poziom. Tryb cyrkulacji wewnętrznej trzeba po krótkim czasie ponownie wyłączyć. W większości wypadków po zejściu zaparowania szyb wystarczy dmuchawę kabiny ustawić na środkowy poziom prędkości. Klimatyzację można wtedy wyłączyć.
Uwaga: w niektórych modelach różnych producentów automatyka klimatyzacji wyłącza system automatycznie, jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej + 4 °C.

Tryb cyrkulacji wewnętrznej przy włączonej klimatyzacji oraz strumieniu powietrza skierowanym na szybę przednią możliwy jest nie we wszystkich samochodach.

Według materiałów firmy Hella

Back to top